Cechuje go naturalnie skrócony ogon oraz zrównoważony i miły charakter. Zdecydowanie koty tej rasy potrafią być znakomitymi towarzyszami dla ludzi o różnym wieku i sposobie życia. Zdecydowanie nie można o nim powiedzieć, że jest zwierzęciem nachalnym, jednak z całą pewnością potrzebuje troski i uwagi. Nie jest specjalnie aktywny, ale czasem lubi się pobawić. Można powiedzieć jednak, że jest to typ „kanapowca”. Zdecydowanie jest inteligentny i ciekawski, dlatego gdy wrócisz do domu i zobaczysz otwarte szafki nie myśl od razu, że to złodziej. Może się okazać, że jedynym „złodziejaszkiem” może być Twój czworonożny przyjaciel, który po prostu poszukuje smakołyków.
Cymric – wzorzec rasy
Pochodzi on z Wielkiej Brytanii z wyspy Man. Określa się go jako kota średniej wielkości. Samice są nieco mniejsze od samców, ale nie jest to duża różnica. Samce osiągają wagę 4,5-5,5 kg, a samice mniej więcej kilogram mniej. Oczywiście nie jest to żelazna zasada i zdarza się, że kotka jest większa od swojego męskiego towarzysza. Cymric ma krótki grzbiet oraz głębokie boki ciała. Jego głowa jest dość duża, okrągła i charakteryzuje są słodki, pucułowaty wygląd. Uszy tego kota mają średnią wielkość, a nos także nie jest duży. Oczy są duże i okrągłe i często ich barwa odpowiada umaszczeniu kota, natomiast nie jest to regułą, a na pewno nie jest to aż tak istotne jak w przypadku np. kotów brytyjskich. Warto zaznaczyć, że tułów cymrica jest zwarty oraz mocny, a klatka piersiowa mocno szeroka. Kot ten świetnie skacze, co związane jest z tym, że jego tylne łapy są dłuższe niż przednie. W przypadku ogona wyróżniamy 3 odmiany. Całkowity brak ogona i zagłębienie w jego miejscu jest charakterystyczne dla odmiany rumpy. Rumpy riser ma to do siebie, że występuje lekka wypukłość w kości krzyżowe, a stumpy, że kot posiada krótki ogon, który nie może być dłuższy niż 3 cm. Nie powinien być on również załamany ani wygięty. Oczywiście oprócz wzorcowych osobników, występują również te nie wystawowe np. stubby u którego ogon ma połowę długości. Cymric jest rasą długowłosą, a w przypadku umaszczenia dopuszcza się każdy kolor, z każdą ilością bieli. Często są spotykane koty trójkolorowe, szylkretowe, a nawet pręgowane.
Cymric – charakter
Koty te zdecydowanie mają łagodne usposobienie, są bardzo ciekawe świata i lubią się bawić. Lubią przebywać z ludźmi i dobrze się z nimi dogadują, są wyjątkowo towarzyskie i gościnne. Podejdą nawet do nowo poznanej osoby i poproszą ją o chwile czułości. Wiek właściciela nie ma dla tej rasy żadnego znaczenia, ponieważ prawda jest taka, że dostosują się one do każdego trybu życia. Najważniejsze jest jednak to, aby stale czuły miłość swojego właściciela. Cymric jest kotem czujnym i bardzo uważnym, który stale obserwuje swój teren. Wynika to z tego, że od samego początku istnienia rasy koty te były wykorzystywane do łapania myszy. Warto zaznaczyć, że rasa ta nie jest aż nad to aktywna. Jest raczej spokojna, zrównoważona i zupełnie pozbawiona zachowań agresywnych. Jest jednak jeden wyjątek – jeżeli intruz zdecydowanie będzie chciał mu zrobić krzywdę, a cymric poczuje się niebezpiecznie, to od razu może zaatakować, po to aby bronić siebie. Jest to rasa, która naprawdę znakomicie dogaduje się z innymi zwierzętami, zarówno psami jak i kotami. Bardzo szybko przystosowuje się do nowego otoczenia oraz nowych właścicieli, pod warunkiem, że poczuje się bezpiecznie i okaże mu się czułość. Koty te bardzo szybko uczę się nowych rzeczy, bowiem są naprawdę bardzo inteligentne. Do codziennej komunikacji kot ten używa różnych dźwięków, które niekoniecznie przypominają zwykłe mruczenie.
Cymric – długość życia
Przedstawiciele tej rasy żyją około od 8 do 14 lat, natomiast wszystko zależy od predyspozycji genetycznych, zdrowia kota oraz jego utrzymania. Wiadomo, że regularnie badane i leczone zwierzęta mają większą szansę na długie życie i tak samo jest w przypadku tej rasy. Warto także zadbać o prawidłowe utrzymanie, pielęgnację oraz żywienie kota, tak aby żył długo w jak najlepszym zdrowiu. Przed kupnem cymrica warto poznać historię jego rodziców, aby wykluczyć pewne choroby genetyczne przenoszące się z pokolenia na pokolenie.
Cymric – zdrowie
Brak ogona u tej rasy wiąże się z genetyczną deformacją kręgosłupa, która jest podobna do rozszczepu kręgosłupa. Dzięki temu zwierzęta te kicają jak zające. Zdeformowany kręgosłup może być przyczyną wielu problemów zdrowotnych, które już pojawiają się w młodym wieku tego kota. Są związane bezpośrednio z artretyzmem. Niestety u niektórych zwierząt deformacja kręgosłupa wiąże się także z tym, że odbyt jest zwężony i to powoduje niedrożność jelit. Koty te są dość mocno wrażliwe na ból okolicy miednicy. Wykazano również, że mogą one mieć zwiększoną predyspozycję do zapalenia stawów. W związku z tak dużymi problemami z kręgosłupem wiele krajów uznało hodowlę tej rasy jako zakazaną, ponieważ eksperci stwierdzili, że „produkcja” tych kotów wiąże się z ich cierpieniem, co jest nieetyczne. Zatem, zanim zdecydujesz się na kupno tej rasy, przemyśl sprawę kilka rasy i zastanów się dobrze nad wyborem, jeżeli nie chcesz promować hodowli z okrucieństwem. Często spotykana u tej rasy jest także dystrofia lub zmętnienie rogówki. Jak w przypadku wielu ras kot cymric ma różne choroby przyzębia np. zapalenie dziąseł czy kamień nazębny. Z reguły jednak te zwierzęta są zdrowe i nie ma z nimi zbyt dużego problemu.
Cymric – pielęgnacja
Skupia się ona przede wszystkim na futrze tego zwierzaka. Bardzo ważne jest regularne szczotkowanie kota i wyczesywanie martwych włosów, tak aby nie zrobiły się kołtuny. Warto robić to szczotką z twardym włosiem, a niekoniecznie metalowym grzebieniem, gdyż może on być zbyt traumatyczny dla delikatnej skóry kota. Jeżeli nastanie okres linienia to należy pamiętać o pielęgnacji sierści nawet dwa razy w ciągu dnia. Oczywiście oprócz regularnego szczotkowania należy pamiętać o tym, aby umawiać się z nim na regularne badania profilaktyczne u lekarza weterynarii. Obejmuje ono badanie kliniczne, szczepienie i odrobaczanie. Warto także minimum raz w roku robić kontrolne badania krwi. Starsze koty mogą mieć tendencję do odkładania się kamienia nazębnego, dlatego warto pamiętać o sanacji jamy ustnej, czyli usuwaniu kamienia oraz pielęgnacji jamy ustnej. Wszystkie takie zabiegi należy konsultować z lekarzem weterynarii i podejmować decyzje zgodnie z jego zaleceniami. Kot rasy cymric ma także tendencję do nadwagi, dlatego należy uważnie dobrać mu dawkę pokarmową i pilnować wagi.
Cymric – żywienie
Koty tej rasy powinny mieć idealnie dopasowaną dla siebie dawkę pokarmową. Oprócz tego warto także zainwestować w dobrą, bogato odżywczą karmę, która dostarczy Twojemu zwierzakowi wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Pamiętaj, że kot jest typowym mięsożercą, dlatego jego pokarm musi być bogaty w głównej mierze w dobrej jakości mięso pochodzenia mięśniowego, a dopiero na kolejnych miejscach w składzie mogą si znajdować podroby takie jak żołądki, serca czy wątroba. W karmie może być dodatek warzyw i węglowodanów, jednak wystarczy ich naprawdę niewielka ilość. Warto pamiętać także o stałym dostępie do świeżej wody pitnej.
Cymric – szkolenie i wychowanie
Rasie tej przede wszystkim należy się dużo czułości i miłości, natomiast warto pamiętać o postawieniu pewnych granic, po to aby kot nie wszedł nam na głowę. Już od małego kocięcia należy nauczyć go korzystania z kuwety, najlepiej jeżeli od początku pokaże mu to matka. Koty obserwując swoje autorytety bardzo szybko uczą się czystości. Także naprawdę w przypadku wychowania kota dużą rolę odgrywa hodowla, w której się urodził, gdyż właśnie tam nabywa wielu umiejętności, które później nie będą dla nowych właścicieli utrudnieniem.
Cymric – kocięta i hodowla
Warto zaznaczyć, że rasa ta nie jest polecana przez ekspertów, gdyż zwierzęta te są narażone na cierpienie ze względu na deformacje kręgosłupa. W Niemczech hodowla tej rasy jest uważana za torturę, a promowanie i tolerowanie hodowli nie jest czymś na porządku dziennym i wiąże się raczej z brakiem wiedzy na ten temat (przykładem są pseudohodowle). Należy mówić o tym, że mimo pięknego wyglądu nie należy kupować tych kotów, ponieważ takim zachowaniem promuje się rozród zwierząt z poważnymi problemami zdrowotnymi.
Cymric – cena
Koty te osiągają ceny od 2000 zł nawet do 5000zł. Ta wysoka cena wynika przede wszystkim z naprawdę trudnej hodowli, ponieważ w wyniku uszkodzeń genetycznych kręgosłupa wiele młodych kociąt nie przeżywa, dlatego mioty nie są takie duże jak w przypadku innych ras kotów.
Cymric – historia rasy, ciekawostki
Koty tej rasy są blisko spokrewnione z kotem manx. Pochodzą one z wyspy Man, która jest położona na Morzu Irlandzkim między Irlandią a Wielką Brytanią. Nazwa „Cymric” pochodzi od „Cymru”- walijskiej nazwy Walii, mimo tego, że ta rasa nie ma nic wspólnego z tą częścią Wielkiej Brytanii. Legenda głosi, że biblijny Noe przyciął tym kotom ogon, ponieważ jako ostatnie weszły na arkę. Podobno właśnie z tego powodu rodzą się one do dziś bez ogona…no cóż, dobrze ze to tylko legenda! Inną przypowieścią natomiast jest to, że przodkami tych kotów były koty z hiszpańskich statków, które zatonęły blisko wyspy Man w 1588 roku. Kolejną i chyba najbardziej niewiarygodną „plotką” jest to, że zwierzęta te narodziły się jako krzyżówka kota z królikiem. Pierwszy champion tej rasy miał na imię Bonhaki i został pokazany w Londynie w 1900 roku. Natomiast w Stanach Zjednoczonych rasa ta pojawiła się od 30 lat ubiegłego stulecia. Około lat 60-tych XX wieku rasa ta zawędrowała aż do Kanady.
Cymric – dla kogo?
Oczywiście główną wadą jest deformacja kręgosłupa, która utrudnia normalne funkcjonowanie tego kota, dlatego odradzamy jego kupno.
Zaletą jest to, że koty te są wyjątkowo inteligentne, rodzinne i uczuciowe. Nadają się do ludzi zarówno aktywnych jak i nie. Są bardzo ufne i okazują swoje emocje szukając ciągłego kontaktu ze swoim właścicielem.
Aktywność : 3 /Chęć do zabawy : 4 /Inteligencja : 5 /Łatwość szkolenia : 5 /Linienie : 3 /Kontakt z innymi zwierzętami : 5 /Kontakty z dziećmi : 5 /Terytorialność : 5 /
Autor
Redakcja RankingKarm.pl